Радна група - Воћке и винова лоза
Да не заборавимо оно што је било јуче, да уживамо у оном што имамо данас и да оставимо нешто и за оне који ће доћи послије нас.
Један од основних задатака радне групе за Воћке винову лозу је сакупљање, чување и одрживо кориштење аутохтоних врста и сорти воћака и винове лозе, као и подизање свијести људи о истом. У оквиру овога. Специфични циљеви радне групе су:
- идентификовати, лоцирати, пописати и процијенити могуће опасности и пријетње за све врсте, екотипове, сорте и популације воћака и винове лозе,
- остварити услове за развој и примјену различитих стратегија конзервације, као и осталих радњи потребних за конзервацију и одрживу употребу генетичких ресурса воћака и винове лозе,
- унаприједити и омогућити боље разумијевање значаја и утицаја постојеће on farm конзервације воћака и винове лозе,
- постићи уравнотеженији однос између ex situ и in situ конзервација,
- подстицати формирање државних или приватних колекција и других институција као носиоца успјешне on farm селекције и процеса оплемењивања,
- дати значајну подршку процесу очувања постојећим ријетким и драгоцјеним разноврсностима у постојећим ex situ колекцијама генетичких ресурса,
- развијати и јачати сарадњу између националних програма и националних институција да би се потпомогле ex situ колекције,
- успоставити адекватну инфраструктуру потребну за периодично обнављање одређених гентотипова,
- сакупити оне врсте, екотипове, сорте, или друге култиваре, који су под пријетњом да буду или су већ на крају употребе.
- прикупљање и очување традиционалних знања и вјештина.
Чланови и сарадници радне групе Воћке и винова лоза су обишли подручја великог броја општина Републике Српске и инвентарисали разне сорте јабуке, крушке, шљиве, трешње, дуње, мушмуле, оскоруше, ораха и других. Инвентарисана стабла су стара и по неколико стотина година, a поједина присутна кроз генерације једне породице. За сваку принову детаљно је припремљено сљедеће: упитник о инвентаризацији, минимални пасошки дескриптор, колекциона форма и фотодокументација. Узорковани плодови врста/сорти обрађују се на сљедећи начин:
- транспорт узорака у лабораторију,
- запримање узорака и евидентирање,
- мјерење основних помолошких карактеристика плодова (маса, висина, ширина),
- фотографисање плодова,
- хромаметријско одређивање основне и допунске боје покожице плодова,
- одређивање тврдоће меса плода,
- одређивање садржаја растворљивих сувих материја у ћелијском соку плодова,
- скенирање пресјека плодова,
- издвајање сјеменки,
- хомогенизација ткива плода – мљевење, смрзавање и чување узорака до обављања хемијских анализа плодова,
- хемијско - физичке анализе плодова (за сада се раде слиједеће анализе: pH хомогенизоване пулпе плода, садржај влаге, укупан садржај органских киселина, витамин Ц, антиоксидативна активност узорка, садржај укупних фенола, укупни флавоноиди).
Укупан број колекционисаних садница у мултипликацији, на крају 2012. године је 1414. У колекционом засаду Ботаничке баште налази се око 62 стабла сорти јабуке и крушке.
Институт за генетичке ресурсе, у сарадњи са општином Чајниче и локалним удружењем пољопривредних произвођача, успоставио је колекциони засад аутохтоних сорти воћака на подручју општине Шајниче.
База података ће омогућити преглед информација о свим колекционисаним приновама са њиховим основним и карактеристикама и специфичностима. Неке од инвентарисаних сорти имају и врло интересантна народна имена као што су: Кромпируша, Глибањка, Швабуља, Будалача, Зећуша, Лубеничарка, Звека и сл.