За разлику од традиционалног енергетског планирања, кориштење обновљивих изора енергије (ОИЕ) усмјерава енергетско планирање с централизованих, националних пројеката према локалним заједницама с енергетским пројектима регионалног односно локалног значаја. Кориштењем биомасе пружа се могућност остваривања позитивних социо-економских ефеката те позитивних ефеката за животну средину.
Извори пољопривредне биомасе која се користи у енергетске сврхе су отпад и остаци из пољопривредне производње те енергетски усјеви. Главни облици искориштавања биомасе су производња биоплина, биодизела и биоетанола. Биоплин се може користити за производњу електричне енергије и топлине, као и за производњу биометана који се може користити као погонско гориво или прикључити у мрежу природног плина. Биодизел и биоетанол се користе као погонско гориво за моторна возила. Могу се користити као чисто гориво, но ради техничких разлога најчешће се мијешају са фосилним горивима.
У циљу одрживог кориштења природних ресурса и промоције ОИЕ потребно је енергетско искориштавање пољопривредне биомасе ускладити с другим политикама, прије свега производњом хране, како би се оствариле предности везане за диверзификацију руралне производње и заштиту природне средине.
Пројект АБЦДЕ Посавина (енгл. Agricultural Biomass Cross-border Development of Energy in Posavina) се проводи у оквиру Програма прекограничне сарадње Хрватска - Босна и Херцеговина 2007 - 2013. У пројекту учествују Енергетски институт Хрвоје Пожар (ЕИХП) и Институт за генетичке ресурсе Универзитета у Бањој Луци (ИГР), као носиоци пројекта у Хрватској и Босни и Херцеговини, те Вуковарско-сријемска жупанија, Брчко дистрикт те општине Орашје, Оџак, Домаљевац-Шамац и Шамац као партнери на пројекту. Имплементација пројекта је започела 1. марта 2011. године, а активности на пројекту ће трајати 24 мјесеца.
Фокус пројекта АБЦДЕ Посавина је промоција енергетског искориштавања пољопривредне биомасе у Посавини. Циљна регија обухвата Вуковарско-сријемску жупанију, Дистрикт Брчко те општине Шамац, Орашје, Оџак и Домаљевац-Шамац.
Пројект има четири специфична циља:
Анализа потенцијала за кориштење пољопривредне биомасе у регији
Укључивање искориштавања пољопривредне биомасе у регионалне/локалне развојне планове
Едукација пољопривредника
Промоција кориштења енергије биомасе с циљем одрживог развоја
Примарне циљне групе пројекта су регионална и локална управа и самоуправа, пољопривредници, пољопривредне средњошколске установе у регији те потенцијални инвеститори за које ће бити припремљени разноврсни материјали те организоване радионице и промотивни скупови.
У Оџаку, 6. септембра 2011. године, у Хотелу Еуро с почетком у 10 часова одржаће се други састанак партнера пројекта АБЦДЕ Посавина.
За више информација можете контактирати:
Проф. др Гордана Ђурић
Универзитет у Бањој Луци
Булевар војводе Петра Бојовића 1А
78000 Бања Лука, Република Српска, Босна и Херцеговина
Тел: +387 51 312216, 330933
Факс: +387 51 312818
Е-пошта: gordanadju@gmail.com
Борут Босанчић
Универзитет у Бањој Луци
Булевар војводе Петра Бојовића 1А
78000 Бања Лука, Република Српска, Босна и Херцеговина
Тел: +387 51 312216
Факс: +387 51 312818
Е-пошта: borutbosancic@gmail.com
Мијо Станић, стручни савјетник за пољопривреду, шумарство, водопривреду и ветеринарство Општина Оџак Жупанија Посавска Федерација БиХ