Саопштење за јавност
За разлику од традиционалног енергетског планирања, коришћење обновљивих изора енергије (ОИЕ) усмјерава енергетско планирање с централизованих, националних пројеката према локалним заједницама с енергетским пројектима регионалног односно локалног значаја. Коришћењем биомасе пружа се могућност остваривања позитивних социо-економских утицаја те позитивних утицаја на околину.
Извори пољопривредне биомасе која се користи у енергетске сврхе су отпад и остаци из пољопривредне производње те енергетски усјеви. Главни облици искоришћавања биомасе су производња биогаса, биодизела и биоетанола. Биогас се може користити за производњу електричне енергије и топлоте, као и за производњу биометана који се може користити као погонско гориво или ињектирати у мрежу природног гаса. Биодизел и биоетанол се користе као погонско гориво за моторна возила. Могу се користити као чисто гориво, али због техничких разлога најчешће умијешавају у фосилна горива. Дрвенаста биомаса, нпр. остаци из воћарства, примарно се користе за производњу електричне енергије и топлоте.
У циљу одрживог коришћења природних ресурса и промовисања ОИЕ потребно је енергетско искоришћавање пољопривредне биомасе ускладити с другим политикама, прије свега производњом хране, како би се оствариле предности везане уз диверзификацију руралне производње и заштиту околине.
Пројекат АБЦДЕ Посавина (енг. Agricultural Biomass Cross-border Development of Energy in Posavina) се проводи у оквиру Програма прекограничне сарадње Хрватска - Босна и Херцеговина 2007 - 2013. У пројекту учествују Енергетски институт Хрвоје Пожар (ЕИХП) и Институт за генетичке ресурсе Универзитета у Бањој Луци (ИГР), као носиоци пројекта у Хрватској и Босни и Херцеговини, те Вуковарско-сријемска жупанија, Брчко дистрикт те општине Орашје, Оџак, Домаљевац-Шамац и Шамац као партнери на пројекту. Спровођење је започето 1. марта 2011. године, а активности на пројекту ће трајати 24 мјесеца.
Фокус пројекта АБЦДЕ Посавина је промоција енергетског искоришћавања пољопривредне биомасе у Посавини. Циљана регија обухвата Вуковарско-сријемску жупанију, Дистрикт Брчко те општине Шамац, Орашје, Оџак и Домаљевац-Шамац.
Пројекат има четири специфична циља:
Примарне циљане скупине пројекта су регионална и локална управа и самоуправа, пољопривредници, пољопривредне средњошколске установе у регији те потенцијални инвеститори за које ће бити припремљени разноврсни материјали те организоване радионице и промотивна догађања.
У Брчком, 30. новембра 2012. године, одржаће се први од два семинара за ученике и професоре средње пољопривредне школе с циљем едукације наведене циљане скупине о коришћењу пољопривредне биомасе у енергетске сврхе. Специфичне теме које ће се обрадити током првог семинара обухватају првенствено врсте пољопривредне сировине за производњу енергије односно биогаса и биогорива, укључујући оне биљног и животињског поријекла. Осим тематских предавања, организован је и техничка посјета фарми у Доњем Жабару како би се ученицима и професорима средње пољопривредне школе још више приближила наведена тематика.
За више информација можете контактирати:
Проф. др Гордана Ђурић
Универзитет у Бањалуци
Булевар војводе Петра Бојовића 1А
78000 Бањалука, Република Српска, Босна и Херцеговина
Teл: +387 51 312216, 330933
Факс: +387 51 312818
E-mail: gordanadju@gmail.com
Борут Босанчић
Универзитет у Бањалуци
Булевар војводе Петра Бојовића 1А
78000 Бањалука, Република Српска, Босна и Херцеговина
Тел: +387 51 312216
Факс: +387 51 312818
E-mail: borutbosancic@gmail.com
Душка Шаша
Енергетски институт Хрвоје Пожар
Савска цеста 163
10001 Загреб, Хрватска
Тел: +385 1 6326 109
Факс: +385 1 6040 599
E-mail: dsasa@eihp.hr
Вељко Воркапић
Енергетски институт Хрвоје Пожар
Савска цеста 163
10001 Загреб, Хрватска
Тел: +385 1 6326 122
Фаx: +385 1 6040 599
E-mail: vvorkapic@eihp.hr